Zastanawiasz się, czy zabiegi medycyny estetycznej to coś dla Ciebie? Kiedy warto po nie sięgnąć i jakie problemy można rozwiązać? Jak wybrać dobrą klinikę medycyny estetycznej, której można powierzyć swoje zdrowie i urodę? We współpracy z Dr Klaudią Orłowską-Orlik przygotowaliśmy krótki poradnik, który wprowadzi Cię do świata medycyny estetycznej.
Z tego wpisu dowiesz się:
- czym zajmuje się medycyna estetyczna,
- kiedy zacząć stosować zabiegi medycyny estetycznej,
- na co zwrócić uwagę wybierając klinikę medycyny estetycznej,
- jak wybrać odpowiednich specjalistów,
- jakie zabiegi medycyny estetycznej są najczęściej wybierane na start,
- jak przygotować się do pierwszej wizyty.
Drobne zmiany w wyglądzie zewnętrznym mają wpływ nie tylko na sam wizerunek, ale też samopoczucie. Mogą wzmacniać pewność siebie, mając pozytywny wpływ na wiele obszarów życia.
Drobne zmiany w wyglądzie zewnętrznym mają wpływ nie tylko na sam wizerunek, ale też samopoczucie. Mogą wzmacniać pewność siebie, mając pozytywny wpływ na wiele obszarów życia.
Czy medycyna estetyczna niesie ze sobą jakieś zagrożenia?
To nieuniknione. W odpowiedzi na duże zainteresowanie specjalistycznymi zabiegami na rynku powstało wiele nowych klinik i gabinetów, reklamowanych jako miejsca świadczące usługi medycyny estetycznej. Pacjenci rzadko sprawdzają uprawnienia danej osoby do przeprowadzania konkretnych zabiegów. To błąd! Niestety wiele miejsc to wykorzystuje i pozwala na wykonywanie zabiegów przez osoby bez wykształcenia medycznego oraz doświadczenia zabiegowego. Takie wybory są bardzo ryzykowne na wielu płaszczyznach.
Należy pamiętać, że zabiegi, które wiążą się z naruszeniem ciągłości naskórka, a więc ingerujące w organizm, może wykonywać wyłącznie doświadczony lekarz. Przeprowadzanie tego typu zabiegów wymaga bowiem wielu lat edukacji medycznej. Wybór odpowiedniej kliniki i specjalisty to kwestia, która może mieć wpływ nie tylko na efekty i trwałość wykonywanych zabiegów, ale też odpowiednią diagnozę, w razie niespodziewanych reakcji organizmu, czyli Twoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Czym zajmuje się medycyna estetyczna?
Zakres możliwych działań medycyny estetycznej jest niezwykle szeroki. Jej najważniejsze zadania to przede wszystkim:
- redukcja oznak starzenia, zarówno niewielkich, jak i zaawansowanych,
- poprawa jakości skóry, jej kolorytu, struktury i jędrności,
- modelowanie sylwetki,
- korekta niedoskonałości skóry i ciała powstałych wskutek chorób i wypadków, a także zmian wrodzonych.
Zarówno kosmetologia, jak i medycyna estetyczna to dziedziny, które koncentrują się na poprawie wyglądu i samopoczucia pacjenta.
Kiedy zacząć stosować zabiegi medycyny estetycznej?
Nie ma ustalonej sztywnej granicy wieku, od kiedy zacząć stosować zabiegi medycyny estetycznej. Wiadomo, że starzejemy się właściwie od wczesnego dzieciństwa, jednak przyspieszenie tych procesów rozpoczyna się między 20 a 30 rokiem życia. Jeśli chcesz wyglądać dobrze w wieku 50 czy 60 lat, warto myśleć o tym już kilka dekad wcześniej.
Zwykle pierwszymi zabiegami, na które decydują się młodsi pacjenci, są zabiegi prewencyjne, utrzymujące dotychczasowy status quo.
Zabiegi estetyczne, które można stosować już po 20 roku życia to:
- stymulatory tkankowe,
- zabiegi laserowe,
- zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, czyli te procedury, które pobudzają produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
Naszym lekarzom zdarza się także konsultować pacjentów, którzy wymagają podania toksyny botulinowej, czy delikatnej wolumetrii, gdyż procesy starzenia zachodziły u nich dużo szybciej niż zazwyczaj. Zawsze jest to kwestia indywidualna, rozważana podczas pierwszej wizyty w klinice.
Wybór kliniki medycyny estetycznej
Zastanawiasz się, którą klinikę medycyny estetycznej wybrać na pierwszy zabieg? Przede wszystkim zwróć uwagę na kompetencje personelu. Jest to zdecydowanie najważniejsza kwestia. Pozostałe elementy, takie jak wystrój kliniki, atmosfera, wysoki poziom empatii, zrozumienie potrzeb pacjenta, a także rzetelność oraz poufność, to kwestie ważne, ale nie najważniejsze.
Tak jak wspominaliśmy, zabiegi związane z naruszeniem ciągłości naskórka, czyli m.in. zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego, stymulatorów tkankowych, a także inwazyjne zabiegi laserowe, mogą być wykonywane jedynie przez lekarzy medycyny estetycznej.
Wybierając klinikę, w której przeprowadzisz tego typu zabieg — sprawdź, kto dokładnie będzie go wykonywał. To nie tylko kwestia efektów, ale też Twojego bezpieczeństwa, braku powikłań, szybkiej i bezproblemowej rekonwalescencji.
Na co zwrócić uwagę, wybierając klinikę medycyny estetycznej?
Poznaj specjalistów
Zwróć uwagę, jakie wykształcenie i doświadczenie mają specjaliści, wykonujący zabiegi medycyny estetycznej w danej klinice.
Sprawdź, podejście do rozwoju i nowych technologii
Przeanalizuj, czy w ofercie danej kliniki pojawiają się regularnie nowe zabiegi, które wykorzystują urządzenia i preparaty wysokiej klasy. Medycyna estetyczna to bardzo dynamiczna dziedzina, w której nieustannie wprowadzane są nowości, gwarantujące wyższą skuteczność i mniejszą inwazyjność zabiegów. Dobrze, jeśli dana klinika jest na to otwarta.
Postaw na pracę zespołową
Ogromnym atutem kliniki estetycznej jest zespół łączony. Doświadczeni kosmetolodzy w porozumieniu z lekarzem mogą planować i realizować skuteczną terapię oraz opiekę nad pacjentem. Dzięki pracy zespołowej osiąga się najlepsze i najszybsze rezultaty odmłodzenia i redukcji defektów urody.
Pozostałe kwestie
W dalszej kolejności, podczas wyboru kliniki medycyny estetycznej, możesz wziąć pod uwagę: opinie pacjentów, wartości, które reprezentuje klinika estetyczna, atmosferę, która panuje w danym miejscu, poufność i rzetelność personelu, a także sposób i zakres komunikacji.
Przed zarezerwowaniem zabiegu warto na spokojnie przejrzeć stronę www danej kliniki oraz działania w mediach społecznościowych. Zanim zdecydujesz się na zabieg — skorzystaj z konsultacji kosmetologicznej.
konsultacja premium
kosmetolog + lekarz medycyny estetycznej
Konsultacja PREMIUM z dwoma specjalistami, którzy wspólnie zastanawiają się nad najlepszą drogą rozwiązania Twojego problemu. Na podstawie szczegółowej analizy Twoich potrzeb, zdrowia, warunków genetycznych i stylu życia lekarz medycyny estetycznej oraz kosmetolog dobierają procedurę łączoną lub zabiegi z poszczególnych dziedzin. Wszystko po to, abyś w jak najkrótszym czasie osiągnęła rezultaty, o których marzysz.
Jak wybrać najlepszy zabieg medycyny estetycznej dla siebie?
Krok 1: umów się na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej
Pierwsza konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej koncentruje się na zdobyciu zaufania pacjenta, a także na ustaleniu jego oczekiwań i wskazań do wykonania zabiegu.
Jak przygotować się do takiej konsultacji? Przede wszystkim warto wiedzieć, że lekarz może zapytać Cię o dotychczasowe problemy zdrowotne, alergie, przyjmowane leki, suplementy, a w przypadku kobiet — o ciążę, laktację, czy też plany prokreacyjne na najbliższy okres.
Cenne są również informacje dotyczące wcześniej wykonywanych zabiegów estetycznych, ich rezultatów, a także przebiegu rekonwalescencji.
Na pierwszą wizytę w klinice medycyny estetycznej warto zabrać ze sobą preparaty stosowane do codziennej pielęgnacji, gdyż niektóre z nich trzeba będzie odstawić przed planowanym zabiegiem.
Krok 2: poznaj definicję problemu oraz możliwe rozwiązania
Na podstawie wszystkich zebranych informacji oraz oczekiwań lekarz medycyny estetycznej definiuje problem i przedstawia pacjentowi możliwości jego rozwiązania.
Następnie układany jest długofalowy plan terapii, który często obejmuje wsparcie innych specjalistów np. kosmetologów. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, na pierwszej wizycie można wykonać wybrany zabieg.
Krok 3: respektuj ewentualne przeciwwskazania
Zabiegi medycyny estetycznej są procedurami bezpiecznymi wyłącznie przy spełnieniu dwóch warunków:
- prawidłowej kwalifikacji pacjenta,
- odpowiednim wykształceniu i doświadczeniu lekarza medycyny estetycznej.
Zadaniem lekarza jest poinformowanie pacjenta o potencjalnych działaniach niepożądanych (nawet tych najrzadszych!) i ustalenie, czy u danej osoby nie występują przeciwwskazania do wykonania danego zabiegu.
Jest na to czas podczas pierwszej wizyty, ale każde kolejne spotkanie również powinno prowadzić do przypomnienia i ustalenia, czy w życiu pacjenta nic się nie zmieniło, np. czy nie zaczął w międzyczasie przyjmować nowych leków lub nie rozpoznano u niego nowego schorzenia.
Uniwersalne przeciwwskazania do wykonania zabiegu medycyny estetycznej
- ciąża i karmienie piersią
- aktywne choroby nowotworowe (należy pamiętać, ze stan po leczeniu onkologicznym najczęściej nie wyklucza wykonania zabiegów estetycznych)
- aktualne zaostrzenie choroby autoimmunologicznej
- aktualne zaostrzenie choroby bakteryjnej, wirusowej czy grzybiczej
- przyjmowanie niektórych leków (nie dotyczy wszystkich zabiegów)
Najczęściej wybierane zabiegi medycyny estetycznej na start
Choć oferta zabiegów medycyny estetycznej jest niezwykle szeroka, istnieją pewne popularne procedury, które charakteryzują się niewielką inwazyjnością i doskonałymi rezultatami. Poniżej zebraliśmy kilka, najczęściej stosowanych zabiegów medycyny estetycznej.
Zabiegi redukujące zmarszczki
Toksyna botulinowa
Choć wielu pacjentów odruchowo krzywi się słysząc o toksynie botulinowej, należy podkreślić, że jest to jeden z najstarszych i najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki unikalnemu działaniu tej substancji jesteśmy w stanie rozprostować zmarszczki dynamiczne, czyli te, które powstały wskutek nadmiernej aktywności mięśni mimicznych.
Samo podanie toksyny botulinowej jest szybkie, bezbolesne, a rezultaty, które uzyskujemy, są naturalne i odświeżające rysy twarzy. Fachowo podana toksyna botulinowa sprawia, że twarz wygląda na zrelaksowaną i wypoczętą. Nie ma mowy o zamrożeniu mimiki.
Zabieg z wykorzystaniem kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy to substancja pochodzenia organicznego, naturalnie występująca w naszej skórze. W wersji usieciowanej (zagęszczonej), doskonale sprawdza się do liftingu, uniesienia policzków, wypełnienia głębokich bruzd, odświeżenia i napięcia czerwieni wargowej, a także do odmłodzenia okolicy oka.
Z kolei kwas hialuronowy nieusieciowany (rzadszy, o szybszym okresie rozpadu) ma za zadanie związać wodę w naskórku i mocno nawilżyć cerę.
Laseroterapia
Zabiegi laserem frakcyjnym przebudowują skórę i intensyfikują produkcję kolagenu, sprawiając, że drobne zmarszczki są mniej widoczne. Szczególne właściwości wygładzające i ujędrniające posiada laser tulowy, który pozwala na szybką rekonwalescencję, zapewniając oczekiwane rezultaty wygładzenia i ujednolicenia skóry (tzw. efekt baby face).
Zabiegi redukujące wiotkość skóry
Stymulatory tkankowe
Stymulatory tkankowe to od jakiegoś czasu hit medycyny estetycznej. W szczególności polecane są pacjentom, którym zależy na naturalnych, ale widocznych rezultatach odmłodzenia i zachowaniu własnych rysów twarzy. Zabieg polega na podaniu cieniutką igłą różnych substancji pobudzających metabolizm skóry np. aminokwasów, kwasu polimlekowego, kwasu hialuronowego. W efekcie skóra staje się promienna i dobrze napięta. Zyskuje zdrowy i atrakcyjny wygląd.
Osocze bogatopłytkowe
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego uchodzą za jedne z bezpieczniejszych w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. Najpierw lekarz pobiera pacjentowi krew, która jest następnie wkładana do specjalnej wirówki. Samo osocze wraz z płytkami krwi podawane jest cienką igłą po uprzednim znieczuleniu skóry. Rezultaty, jakie obserwujemy to poprawa funkcjonowania skóry, jej zagęszczenie i wzrost napięcia.
Nici liftingujące
Nici liftingujące to zabieg, który pozwala na uniesienie policzków, redukcję bruzd nosowo-wargowych i tzw. chomików. Polega na implantacji nici zbudowanej z substancji pobudzającej produkcję włókien kolagenowych, a tym samym na odwrócenie zwiotczenia skóry spowodowanego wiekiem. Rezultaty są natychmiastowe i narastają w ciągu 2 miesięcy po zabiegu.
Zabiegi redukujące nadmiar tkanki tłuszczowej w wybranych miejscach
Liposukcja strzykawkowa
Dzięki liposukcji strzykawkowej można trwale zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach, w których trudno to zrobić za pomocą ćwiczeń i diety. W zabiegu wykorzystuje się specjalną kaniulę i strzykawkę z podciśnieniem, a sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Rezultaty są widoczne natychmiast po ustąpieniu niewielkiego obrzęku pozabiegowego i utrzymują się do końca życia.
Liposukcja kawitacyjna, czyli fale radiowe w połączeniu z ultradźwiękami
To rozwiązanie dla pacjentów, którzy nie mają czasu na rekonwalescencję pozabiegową. Zabieg jest wykonywany przez kosmetologa. Polega na skutecznym rozbiciu tkanki tłuszczowej przez ultradźwięki i znacznym zagęszczeniu skóry poprzez fale radiowe. Terapia polecana jest do walki z tzw. trudnymi okolicami ciała, takimi jak drugi podbródek, „boczki”, fałd podpiersiowy. Zabieg jest komfortowy, przynosi szybkie i długotrwałe efekty.
Lipoliza iniekcyjna
Podczas lipolizy iniekcyjnej tłuszcz likwidujemy poprzez wstrzykniecie substancji o działaniu rozbijającym komórki tłuszczowe. Powstaje niewielki, kontrolowany stan zapalny, a uwolnione komórki są „zjadane” przez układ odpornościowy. W rezultacie uzyskujemy efekt wyszczuplenia, zwłaszcza w problematycznych okolicach, gdzie dieta i ćwiczenia fizyczne zawodzą.
Nadal nie wiesz, jaki zabieg jest dla Ciebie?
Bez względu na wszystko, pamiętaj, że stoisz przed podjęciem ważnej decyzji. Nie sugeruj się reklamą czy głośną promocją. Najważniejsze jest doświadczenie i wiedza zespołu medycznego, który będzie odpowiadał za przeprowadzenie zabiegu oraz terapię w czasie rekonwalescencji.
Jeśli masz pytania na temat przedstawionych zabiegów, naszej kliniki lub specjalistów — napisz do nas. Chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości.
lek. Klaudia Orłowska-Orlik – dermatolog, wykonuje zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Od Pomaga pacjentom z problemami skórnymi, nie ograniczając się jedynie do metod zachowawczych. Od ponad 10 lat wykonuje zabiegu z zakresu laseroterapii.