W letnich miesiącach bardzo chętnie eksponujemy swoje stopy, dlatego przykładamy dużą wagę do ich estetycznego wyglądu i codziennej pielęgnacji. Jednak nie możemy o nich zapominać również wraz z nadejściem jesieni i zimy. O dobrą kondycję skóry i paznokci musimy dbać przez cały rok! Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja stóp w miesiącach jesienno-zimowych. Skóra stóp ma specyficzną budowę, a tym samym szczególne potrzeby. Jest ona gruba, a także pozbawiona gruczołów łojowych, które zapewniłyby jej odpowiednie nawilżenie i ochronę przed działaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych. Ponadto w miejscach zwiększonego nacisku – szczególnie na piętach – może narastać warstwa zrogowaciałego naskórka. Bez właściwej pielęgnacji przyczynia się to do pogorszenia stanu skóry stóp oraz wystąpienia schorzeń podologicznych – m.in. modzeli, bolesnych odcisków, zespołu pękających pięt.

Dlaczego jesienna pielęgnacja stóp jest tak ważna?

Jesienią i zimą panują szczególne warunki, które nie są korzystne dla kondycji i zdrowia stóp. W zimnych miesiącach nosimy grube skarpetki i zakryte buty. Jeżeli są one wykonane z syntetycznych materiałów, skóra nie oddycha, a gruczoły potowe pracują intensywnie. Nadmierna wilgoć sprzyja maceracji naskórka, a także rozwojowi grzybicy. Niskie temperatury i suche powietrze powodują, że skóra na stopach ulega przesuszeniu. Staje się szorstka i poszarzała, a do tego nadmiernie się łuszczy i jest podatna na uszkodzenia. Objawy te postępują, co może prowadzić do tworzenia się bolesnych pęknięć i ran. Aby zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, ważne jest szczególne dbanie o stan skóry stóp i paznokci. Niestety, ta część ciała jest często pomijana w codziennej pielęgnacji. Okazuje się jednak, że nie jest ona wcale taka trudna, jak mogłoby się wydawać.

Jak dbać o stopy jesienią i zimą?

Codzienna pielęgnacja stóp jesienią i zimą powinna uwzględniać:

Codzienne nawilżanie

Jak już wiesz, ze względu na brak gruczołów łojowych stopy łatwo ulegają przesuszeniu – szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych. Dlatego powinieneś szczególnie dbać o ich nawilżenie. Nakładaj specjalistyczny preparat codziennie rano i wieczorem. Delikatnie wmasowuj go w podeszwy oraz grzbiet stóp. Wybierz kosmetyk, który zawiera mocznik, a także substancje pochodzenia naturalnego (np. alantoinę, aloes, nagietek).

Regularny peeling stóp

Peeling to zabieg pielęgnacyjny, który wspiera usuwanie martwego naskórka. Tym samym nie gromadzi się on w warstwie rogowej skóry. Wykonywany regularnie sprawia, że skóra na stopach jest miękka i gładka, nie pęka i lepiej chłonie składniki odżywcze obecne w kosmetykach do codziennej pielęgnacji.

Prawidłowe skracanie paznokci

Nieprawidłowo obcięte paznokcie to nie tylko niesatysfakcjonujący efekt estetyczny, ale przede wszystkim czynnik ryzyka wkręcania i wrastania paznokci. Są to bardzo bolesne problemy, które wymagają specjalistycznego leczenia. Jak ich uniknąć? Obcinaj paznokcie stóp na prosto, a ostre brzegi wygładzaj pilniczkiem.

Bez dobrych butów ani rusz!

Zdrowie stóp w dużej mierze zależy od obuwia, które nosimy. Buty powinny być dobrze dopasowane na długość i szerokość, zapewniać odpowiednią amortyzację i stabilizację oraz być wykonane z naturalnych materiałów, które pozwalają skórze oddychać. U niektórych osób konieczne jest noszenie indywidualnych wkładek ortopedycznych, które poprawiają łańcuch kinematyczny ciała.

Profesjonalne zabiegi podologiczne w jesiennej pielęgnacji stóp

O dobrą kondycję stóp możesz zadbać w gabinecie podologicznym. Podolog jest specjalistą w zakresie pielęgnacji stóp, a także diagnozowania i profilaktyki różnego rodzaju dolegliwości w obrębie skóry i paznokci. Przeprowadza profesjonalne zabiegi, prowadzi terapie podologiczne i udziela porad dotyczących codziennej pielęgnacji.

Podstawowym zabiegiem wykonywanym przez podologa jest pedicure podologiczny. Polega on na usunięciu zrogowaciałego naskórka, opracowaniu wałów okołopaznokciowych, skróceniu płytki paznokciowej oraz nałożeniu specjalistycznych preparatów. Możesz się na niego zdecydować w ramach profilaktyki, a także gdy zmagasz się z przesuszeniem pięt, odciskami lub innymi problemami podologicznymi.

Pamiętaj, że pedicure podologiczny powinien być wykonywany regularnie. Jest to sposób na zapobieganie schorzeniom podologicznym oraz piękny wygląd stóp przez cały rok. Częstotliwość zabiegów jest ustalana indywidualnie dla każdego Pacjenta.