Plastyka powiek dolnych jest zabiegiem, który cieszy się coraz większą popularnością. Przez wielu jest on uważany za skuteczny sposób na pozbycie się nieestetycznych worków i cieni pod oczami, a tym samym odmłodzenie oka i poprawę ogólnego wyglądu. Co więcej, metoda ta cechuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa, jeżeli przeprowadza ją doświadczony lekarz. Zobacz, na czym polega blefaroplastyka powiek dolnych i jakie są efekty zabiegu. Obrzęki i worki pod oczami to problem estetyczny, który dotyczy wielu kobiet. To właśnie z jego powodu wyglądamy na niewyspane, zmęczone, zaniedbane i starsze niż jesteśmy w rzeczywistości. Przyczyną w głównej mierze są naturalne procesy starzenia – na skutek utraty kolagenu i elastyny skóra staje się słabsza i wiotka. Zdarza się również, że worki pod oczami są uwarunkowane genetycznie lub wynikają z niehigienicznego trybu życia.

Blefaroplastyka powiek dolnych – na czym polega zabieg?

Blefaroplastyka powiek dolnych jest małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który polega na wycięciu torebek tłuszczowych i nadmiaru skóry spod oczu. Celem jest usunięcie defektów estetycznych w postaci worków pod oczami.

Blefaroplastyka powiek dolnych może być przeprowadzona metodą:

 • przezskórną – cięcie pod linią rzęs,
 • przezspojówkową – cięcie od strony spojówki.

Jakie są wskazania do blefaroplastyki dolnych powiek?

Blefaroplastyka dolnych powiek jest wskazana w przypadku osób, które zmagają się z obrzękiem i workami pod oczami. Zabieg jest sposobem na poprawę wyglądu okolicy oka – jej odmłodzenie, odświeżenie i optyczne powiększenie. Pamiętaj jednak, że korekta nie powoduje usunięcia zmarszczek. Jeżeli jest to problem, z którym również chcesz się uporać, omów z lekarzem dostępne możliwości.

Kiedy nie można wykonać blefaroplastyki powiek dolnych?

Przeciwwskazania do blefaroplastyki powiek dolnych to:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • infekcje oraz stany zapalne oczu i powiek,
 • zespół suchego oka,
 • niektóre choroby ogólnoustrojowe (m.in. niedokrwistość, skazy naczyniowe, nieuregulowane ciśnienie krwi).

W celu wykluczenia przeciwwskazań do blefaroplastyki powiek dolnych przed zabiegiem każdy Pacjent przechodzi konsultację lekarską.

Jakie są efekty blefaroplastyki powiek dolnych?

Pierwsze efekty blefaroplastyki powiek dolnych zauważysz już po kilku tygodniach od zabiegu. Na ostateczne rezultaty musisz poczekać około 3 miesiące. Zalicza się do nich:

 • usunięcie worków pod oczami,
 • ustąpienie efektu zmęczonych oczu,
 • odmłodzenie wyglądu,
 • optyczne powiększenie i uwydatnienie oczu,
 • nadanie spojrzeniu świeżości i blasku.

Jak przygotować się do blefaroplastyki dolnych powiek?

Aby zabieg blefaroplastyki powiek dolnych był skuteczny i bezpieczny, powinnaś odpowiednio się do niego przygotować. Pierwszym krokiem jest konsultacja lekarska oraz wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych. Ich dokładną listę otrzymasz od lekarza. Podczas rozmowy ze specjalistą nie zatajaj żadnych faktów dotyczących zdrowia (m.in. o przyjmowanych lekach, chorobach przewlekłych, alergiach). W dniu zabiegu zgłoś się do kliniki medycyny estetycznej z dokumentem tożsamości. Pamiętaj, aby nie nakładać na twarz żadnych kremów i kosmetyków. Zrezygnuj także z biżuterii.

Czy plastyka powiek dolnych jest bezpieczna?

Na pewno zastanawiasz się nad bezpieczeństwem blefaroplastyki powiek dolnych. Powinnaś zdawać sobie sprawę, że korekta dotyczy specyficznej okolicy anatomicznej. Jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieje pewne ryzyko powikłań. Jest ono ograniczone do minimum, jeżeli:

 • zabieg blefaroplastyki powiek dolnych wykonuje doświadczony lekarz,
 • Pacjent stosuje się do zaleceń pozabiegowych,
 • zostały wykluczone przeciwwskazania do blefaroplastyki powiek dolnych.

Możliwe powikłania korekty dolnych powiek to m.in. infekcja, krwiak, rozejście się rany, stany zapalne, pogorszenie wzroku.

Jak długo goją się powieki dolne po plastyce?

Po blefaroplastyce powiek dolnych konieczna jest rekonwalescencja. To czas potrzebny na regenerację tkanek oraz ustąpienie pozabiegowego zasinienia i obrzęku. W tym czasie należy wypoczywać i ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Zabieg wykonywany laserem co2, dzięki czemu rekonwalescencja jest szybsza (trwa 2-3 tygodnie), a ryzyko powikłań zdecydowanie mniejsze.

Jak dbać o dolne powieki po blefaroplastyce?

Zalecenia po blefaroplastyce powiek dolnych obejmują:

 • unikanie intensywnego wysiłku fizycznego,
 • zrezygnowanie z korzystania z sauny i basenu,
 • unikanie ekspozycji na światło słoneczne (wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV),
 • unikanie dotykania i pocierania okolic oczu,
 • dbanie o higienę skóry wokół oczu,
 • stosowanie preparatów zleconych przez lekarza,
 • unikanie wytężania wzroku (związanego m.in. z oglądaniem telewizji czy pracą przy komputerze),
 • zrezygnowanie z używek.

Po blefaroplastyce powiek dolnych wskazane jest chłodzenie miejsca poddawanego zabiegowi. W tym celu należy stosować zimne okłady – nawet do kilku razy dziennie.

Ile kosztuje blefaroplastyka powiek dolnych?

Cena blefaroplastyki powiek dolnych wynosi ok. 4000-4500 złotych. Należy uwzględnić również koszt konsultacji lekarskiej. Jest ona niezbędna przed zabiegiem. Aktualne ceny korekty powiek znajdziesz w naszym cenniku.

Cena blefaroplastyki w Łodzi 

Korekcja powiek (blefaroplastyka)

Rodzaj zabiegu Cena
konsultacja przed blefaroplastyką 200 zł
blefaroplastyka – korekcja powiek górnych 4500 zł
blefaroplastyka – korekcja powiek dolnych 5500 zł