Lwia zmarszczka to jeden z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do kliniki medycyny estetycznej. Ten z pozoru niewielki defekt ma ogromny wpływ na nasz wygląd. Sprawia, że wyglądamy na rozzłoszczonych lub groźnych. A przecież nikt z nas nie chce być odbierany w ten sposób! Na szczęście można temu zaradzić. Dowiedz się, jak usunąć lwią zmarszczkę. Główną metodą stosowaną w medycynie estetycznej na lwią zmarszczkę jest toksyna botulinowa. Substancja ta w większości przypadków pozwala osiągnąć bardzo dobre efekty, ponieważ nadaje się do wygładzania zmarszczek związanych z mimiką. Jednak to nie jest rozwiązanie dla wszystkich. Wyjaśniamy, co oprócz toksyny botulinowej sprawdzi się na lwią zmarszczkę.

Czym jest i dlaczego powstaje lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka tworzy się między brwiami. Ma postać pionowej linii. Występuje symetrycznie po obu stronach twarzy. Pojawia się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Wielu osobom istotnie przeszkadza, ponieważ nadaje zmartwionego, rozzłoszczonego, a niekiedy nawet groźnego wyglądu. Taka zmiana rysów zawsze jest niekorzystna.

Lwia zmarszczka może pojawić się już u młodych osób, ponieważ nie jest związana z procesami starzenia się skóry, a efektem intensywnej pracy mięśni – mięśnia prostego nosa i mięśni marszczących brwi. Z tego powodu jest zaliczana do grupy zmarszczek mimicznych.

Mięśnie, które się ruszają, pociągają i zgniatają skórę. Dlatego na jej powierzchni pojawiają się linie i wgłębienia. Początkowo nie są zbytnio widoczne. Jednak z czasem utrwalają się i pogłębiają. Sprzyja temu szereg czynników. Zalicza się do nich m.in.:

  • utratę kolagenu i elastyny postępującą wraz z wiekiem,
  • zwiotczenie skóry czoła,
  • nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV,
  • palenie tytoniu,
  • nieodpowiednią pielęgnację skóry.

Powstawaniu lwiej zmarszczki sprzyjają głównie marszczenie brwi podczas wyrażania emocji i mrużenie oczu.

Toksyna botulinowa na lwią zmarszczkę

Zwykle w pierwszej kolejności do redukcji lwiej zmarszczki wybierana jest toksyna botulinowa, ponieważ jej głównym wskazaniem jest redukcja zmarszczek mimicznych. Substancja ta jest podawana podskórnie, w okolicę nadmiernie napiętego mięśnia. Mechanizm jej działania polega na blokowaniu połączenia mięśniowo-nerwowego. W efekcie tkanka mięśniowa rozluźnia się, co objawia się naciągnięciem skóry i spłyceniem lwiej zmarszczki. Efekt działania toksyny botulinowej na lwią zmarszczkę jest widoczny po około 3 dobach od wykonania zabiegu i utrwala się w kolejnych dniach. Natomiast połączenie mięśniowo-nerwowe w danej okolicy zostaje odblokowane do 6 miesięcy. Zaletami stosowania toksyny botulinowej na lwią zmarszczkę są: mała inwazyjność, wysoki stopień bezpieczeństwa, duża skuteczność i naturalny efekt. Może się jednak zdarzyć, że metoda ta nie zawsze działa w pojedynkę i powinna być połączona z innymi zabiegami medycyny estetycznej, aby osiągnąć zadowalające rezultaty. Ponadto istnieją przeciwwskazania do zastosowania tej substancji. Są to m.in.: ciąża i okres karmienia piersią, choroby sercowo-naczyniowe, choroby autoimmunologiczne, choroby układu nerwowego i przyjmowanie niektórych leków.

Lwia zmarszczka – jakie inne zabiegi wygładzą zmarszczki między brwiami?

W celu złagodzenia lwiej zmarszczki można zastosować usieciowany kwas hialuronowy. Jest to substancja wypełniająca tkanki oraz zwiększająca jędrność i elastyczność skóry. Ponadto stymuluje komórki do regeneracji, co również skutkuje poprawą wyglądu. Preparat podaje się pod skórę. Lwia zmarszczka zostaje wygładzona nawet na kilkanaście miesięcy.

Zaleca się jednak, aby w przypadku utrwalonych zmarszczek kwas hialuronowy był uzupełnieniem terapii przy użyciu toksyny botulinowej. Pamiętaj, że ze względu na newralgiczną okolicę i skomplikowaną anatomię naczyń krwionośnych zabieg powinien być wykonany wyłącznie przez doświadczonego lekarza. Ma to wpływ na Twoje bezpieczeństwo i zredukowanie ryzyka powikłań do minimum.

Inną metodą, która może wspomóc likwidację lwiej zmarszczki jest mezoterapia. Zabieg polega na nakłuwaniu skóry igłami i wprowadzeniu w jej głębsze warstwy preparatów odżywczych, regeneracyjnych i nawilżających (w zależności od potrzeb pacjenta). W ten sposób skóra zostaje pobudzona do intensywnej regeneracji, co skutkuje nie tylko spłyceniem zmarszczek, ale też poprawą jej ogólnej kondycji.

Jaki zabieg medycyny estetycznej na lwią zmarszczkę wybrać?

Pamiętaj, że wyboru metody na lwią zmarszczkę zawsze powinien dokonać lekarz. Specjalista dopasuje technikę do głębokości i stopnia utrwalenia pionowych linii między brwiami. Pod uwagę weźmie nie tylko Twoje oczekiwania, ale także kondycję skóry i ogólny stan zdrowia. Do zabiegów medycyny estetycznej istnieją przeciwwskazania. Ich uwzględnienie jest bardzo ważne dla Twojego bezpieczeństwa. Jeżeli lwia zmarszczka jest płytka, zwykle wystarcza wykonanie zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Im wcześniej zgłosisz się do kliniki medycyny estetycznej, tym większa szansa na osiągnięcie oczekiwanych efektów. W przypadku utrwalonej lwiej zmarszczki lub przekształcenia się jej w bruzdę może okazać się konieczne zastosowanie kilku metod rozłożonych w czasie na kilka sesji zabiegowych.

Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej
jest zupełnie bezpłatna, jeśli podczas wizyty od razu zdecydujesz się
na omawiany zabieg.

Aby zarezerwować termin — zadzwoń:
42 208 10 01
603 474 090

Klinika Satinell – bezpłatna konsultacja