Opadające policzki to jeden z objawów starzenia się organizmu. Dla wielu osób stanowią istotny defekt estetyczny. Zwiotczenie tkanek w dolnej części twarzy dodaje nam lat oraz sprawia, że wyglądamy ponuro i smutno. Jednak medycyna estetyczna umożliwia poprawę wyglądu. Dowiedz się, jak zlikwidować opadające policzki.

Opadające policzki są często nazywane chomikami. Jest to objaw utraty jędrności skóry i owalu twarzy. Poliki osuwają się w dół i stają się wiotkie. W efekcie często dochodzi do zaniku linii żuchwy, opadnięcia kącików ust oraz pogłębienia się zmarszczek i bruzd.

Od czego robią się chomiki na twarzy?

Chomiki na twarzy są skutkiem naturalnych procesów starzenia się skóry. W miarę upływu lat naturalna synteza kolagenu i elastyny spowalnia. W efekcie dochodzi do niedoboru tych ważnych dla skóry białek. Skutkiem jest utrata jędrności, elastyczności i napięcia.

Utrata kolagenu i elastyny to nie jedyna przyczyna opadających policzków. Wraz z wiekiem zanika podskórna warstwa tłuszczowa – również na twarzy. Dlaczego jest ona ważna? Ponieważ pełni rolę naturalnego wypełniacza i stanowi podparcie dla skóry. Gdy jej brakuje, skóra wiotczeje i poddaje się działaniu sił grawitacji. Tkanki zaczynają opadać, a twarz traci swój naturalny owal. Nie bez znaczenia jest także postępująca utrata napięcia mięśni i zmniejszenie masy kostnej.

Chomiki na twarzy pojawiają się już około 40. roku życia. Z czasem defekt ten może ulegać nasileniu, ponieważ pogłębia się utrata tkanki podskórnej oraz niedobór kolagenu i elastyny.

Niektóre czynniki mogą przyspieszać opadanie policzków. Należą do nich m.in.:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
  • palenie tytoniu,
  • zmiany hormonalne związane z menopauzą,
  • predyspozycje genetyczne.

Czy chomiki na twarzy można skutecznie usunąć?

Pojawienie się chomików na twarzy nie musi wiązać się z koniecznością akceptacji nowego wyglądu. Istnieją sposoby na poprawę jędrności skóry poprzez jej nawilżenie, odżywienie, rewitalizację oraz stymulację naturalnej produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Na opadające policzki można zastosować również zabiegi wypełniające i modelujące.

W wielu przypadkach udaje się usunąć chomiki na twarzy na długi czas. Pamiętaj jednak, że efekty zależą od kilku czynników. Ważne są m.in. ogólna kondycja skóry, liczba i rodzaj zabiegów, stosowanie się do zaleceń lekarskich, uwarunkowania osobnicze.

Zabiegi medycyny estetycznej na opadające policzki – wskazówki specjalistów

Oferta zabiegów medycyny estetycznej jest szeroka. Jednak nie wszystkie z nich sprawdzają się tak samo dobrze przy opadaniu policzków. Metoda powinna być dopasowana do kondycji skóry oraz nasilenia objawów. Konieczne jest także wykluczenie przeciwwskazań.

Co na opadające policzki? Warto, abyś przyjrzała się bliżej następującym metodom:

Nici liftingujące

Nici liftingujące często bywają nazywane liftingiem bez skalpela, ponieważ umożliwiają uniesienie opadających tkanek i poprawę owalu twarzy bez ingerencji chirurgicznej. Ponadto stymulują naturalną syntezę kolagenu i elastyny, co sprawia, że efekt zabiegu może utrzymać się nawet do 2 lat.

Nici liftingujące są wprowadzane pod skórę przy użyciu kaniul. Materiał, z którego są wykonane ulega stopniowemu rozpadowi i zostaje wchłonięty przez organizm. Zabieg przeprowadzony przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa.

Wskazaniami do zabiegu z użyciem nici liftingujących są opadające policzki, utrata owalu twarzy oraz zwiotczenie tkanek. Natomiast do przeciwwskazań zalicza się ciążę, choroby nowotworowe, infekcje i stany zapalne skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Wolumetria kwasem hialuronowym

Wolumetria polega na podskórnym wprowadzeniu wypełniacza w miejsca, w których powstały ubytki. Pozwala to na podniesienie skóry, a także poprawę jej elastyczności i jędrności. Substancją stosowaną do tego typu zabiegów jest usieciowany kwas hialuronowy. Wolumetria pozwala unieść opadnięte policzki, a także wymodelować owal twarzy. Metoda ta nie może być zastosowana w przypadku ciąży, choroby nowotworowej i uczulenia na składniki preparatu.

Stymulator tkankowy

Na chomiki na twarzy oraz niekorzystne działanie grawitacji stosowane są także stymulatory tkankowe. Jest to grupa substancji, która ma właściwości pobudzające naturalną syntezę kolagenu i elastyny. Jednym z zabiegów jest podanie kwasu hialuronowego w 5 istotnych anatomicznych punktów po obu stronach twarzy. Pozwala to na maksymalizację procesów rewitalizujących w konkretnym obszarze. Zabieg nie może być wykonany w ciąży oraz przy aktywnej infekcji, chorobach nowotworowych, chorobach autoimmunologicznych, niewyrównanych chorobach przewlekłych i alergii na składniki preparatu.

Hybrydowy stymulator tkankowy

Jednym z zabiegów wskazanych przy opadających policzkach jest hybrydowy stymulator tkankowy, czyli połączenie kwasu hialuronowego i hydroksyapatytu wapnia. Substancje, działając wspólnie, poprawiają jędrność i napięcie skóry, wypełniają ubytki, podnoszą tkanki i poprawiają kontur twarzy. Do przeciwwskazań zalicza się: ciążę, choroby tkanki łącznej, leczenie onkologiczne, aktywne infekcje, skłonność do powstawania blizn przerostowych, stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Jak zapobiegać powstawaniu chomików na twarzy?

Procesy starzenia są nieuniknione. Możesz jednak opóźnić pojawienie się ich objawów. Jak? Przede wszystkim troszcz się o swoją skórę! Codziennie ją nawilżaj, chroń przed działaniem promieniowania UV, dostarczaj jej niezbędnych składników odżywczych. Dbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i zdrową dietę. Zrezygnuj z używek. Wysypiaj się. Do codziennej pielęgnacji możesz włączyć domowe masaże twarzy. Z pomocą mogą przyjść także profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które odżywiają i rewitalizują skórę.
Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej
jest zupełnie bezpłatna, jeśli podczas wizyty od razu zdecydujesz się na omawiany zabieg.

Aby zarezerwować termin – zadzwoń:
42 208 10 01
603 474 090

Klinika Satinell – bezpłatna konsultacja
lek. Martyna Buchalska (Gabryjelska) medycyna estetyczna

Wpis przygotowany we współpracy z lekarzem Martyną Buchalską.
 
lek. Martyna Buchalska – to lekarz medycyny estetycznej z pasją i zamiłowaniem do najnowszych metod zabiegowych. Specjalizuje się w niechirurgicznym liftingu twarzy, lipotransferach i zabiegach anti-aging.
 
Chętnie sięga po innowacyjne metody zabiegowe i nowe technologie.