Urazy, choroby, wady anatomiczne, porody, a także naturalne procesy starzenia się organizmu mogą w znaczący sposób wpływać na wygląd i funkcjonowanie narządów płciowych. Przekłada się to na samopoczucie, samoocenę oraz satysfakcję z życia seksualnego. Coraz więcej kobiet przekonuje się, że można to zmienić. A to dzięki temu, że ginekologia estetyczna nie jest już tematem tabu. Zobacz, co oferuje ta dziedzina medycyny.
Ginekologia estetyczna to dość młoda dziedzina medyczna. Przedmiotem jej zainteresowania są problemy dotyczące wyglądu i funkcjonowania narządów płciowych. Obejmuje szereg różnego rodzaju mało inwazyjnych zabiegów chirurgicznych. Przeprowadza się je w obrębie warg sromowych mniejszych i większych, łechtaczki, pochwy, wzgórka łonowego, a nawet błony dziewiczej.
Dlaczego ginekologia estetyczna wzbudza kontrowersje?
Przez długi czas ginekologia estetyczna była nie tylko tematem tabu, ale także wzbudzała sporo kontrowersji. Przede wszystkim niewiele mówiło się w publicznej debacie o narządach intymnych oraz o zaburzeniach ich funkcjonowania związanych z fizjologicznymi procesami – jak poród siłami natury lub starzenie się organizmu. Również niewiele kobiet, które zmagało się z problemami na tym polu, szukało specjalistycznej pomocy. Sporo z nich pozostawało ze swoim problemem do końca życia, doświadczając – często bolesnych – skutków fizycznych i psychicznych.
Ponadto chęć poprawienia wyglądu narządów intymnych była uznawana za fanaberię. Wiele osób nie rozumiało, że zabiegi ginekologii estetycznej nie skutkują wyłącznie poprawą walorów estetycznych, a mają również wpływ na samopoczucie psychiczne, jakość życia seksualnego, samoocenę i relacje w związku. Ich głównym celem nie jest piękno, ale przywrócenie komfortu. Osoby, których nie dotyczą problemy z narządami intymnymi, nie są w stanie sobie wyobrazić, jak bardzo mogą być one obciążające.
Kontrowersje dotyczące ginekologii estetycznej związane były z wieloma krzywdzącymi mitami. Sporo osób było przekonanych, że zabiegi dotyczą głównie odtwarzania błony dziewiczej dla partnera lub poprawy wyglądu narządów intymnych – również dla jego wyłącznej satysfakcji. Owszem, zdarzały się takie przypadki. Jednak stanowiły one niewielki odsetek.
Jak zmieniło się podejście Polek do ginekologii estetycznej?
Jakie możliwości daje ginekologia estetyczna?
Ginekologia estetyczna to szereg możliwości. Na zabieg można zdecydować się ze względów:
- medycznych,
- estetycznych,
- związanych z życiem seksualnym.
Względy medyczne dotyczą przede wszystkim skutków porodu siłami natury. Kobiety mogą zmagać się m.in. z nadmiernym rozluźnieniem pochwy, zbyt ciasnym zszyciem ujścia pochwy, zrostami lub nieestetyczną blizną po pęknięciu krocza. To z kolei może być źródłem dyskomfortu, a nawet dolegliwości bólowych. Względy medyczne często dotyczą również pań, które zmagają się ze skutkami menopauzy lub wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
Względy estetyczne dotyczą niezadowolenia z wyglądu narządów intymnych, które są źródłem wstydu, a często również rezygnacji z życia seksualnego. Dzięki ginekologii estetycznej możliwe jest m.in. wycięcie nadmiaru tkanek, zlikwidowanie asymetrii, ujędrnienie warg sromowych.
Względy dotyczące życia seksualnego mają na celu zwiększenie satysfakcji ze zbliżeń (a w wielu przypadkach jej przywrócenie). Ginekologia estetyczna oferuje zabiegi zwężania pochwy, rewitalizacji miejsc intymnych oraz plastykę napletka łechtaczki.
Kto może skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej?
Zabiegi ginekologii estetycznej przeznaczone są dla kobiet, które:
- mają nieprawidłową budowę zewnętrznych narządów płciowych,
- nie są zadowolone z wyglądu narządów płciowych,
- nie odczuwają satysfakcji seksualnej,
- zmagają się z dolegliwościami obniżającymi jakość życia (m.in. bólem, nietrzymaniem moczu, wypadaniem narządów płciowych),
- doznały pęknięcia lub nacięcia krocza w trakcie porodu siłami natury,
- odczuwają dyskomfort podczas stosunku płciowego,
- doznały urazu narządów płciowych.
Zabiegi ginekologii estetycznej zawsze poprzedza konsultacja lekarska w celu wykluczenia przeciwwskazań. Zalicza się do nich m.in. infekcje intymne, choroby nowotworowe, uczulenie na preparaty stosowane podczas zabiegu, nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.