Z wiekiem skóra wokół oczu wiotczeje i zaczyna opadać. Wyglądamy na starszych i zmęczonych. Zdarza się, że mamy ograniczone widzenie i zmagamy się z nawracającymi bólami głowy. Rozwiązaniem problemu może być blefaroplastyka, czyli plastyka powiek. Na najczęstsze pytania dotyczące zabiegu odpowiada lekarka z Kliniki Satinell, dr n. med. Agnieszka Moll. Blefaroplastyka to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny, którego celem jest przywrócenie odpowiedniego napięcia tkankom wokół oczu, a tym samym odzyskanie młodszego wyglądu i wyeliminowanie uciążliwych objawów. Plastyka powiek polega na wycięciu nadmiaru skóry, zaopatrzeniu przepuklin tkanki tłuszczowej okołogałkowej i obkurczeniu mięśnia okrężnego oka.

Pani doktor, czy blefaroplastyka wykonywana jest tylko ze względów estetycznych?

Nie, nie tylko. Wiele osób decyduje się na zabieg, aby poprawić swój wygląd – to znaczy odmłodzić i optycznie powiększyć oko oraz odzyskać spojrzenie pełne blasku. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że zwiotczenie i nadmiar skóry wokół oczu to przyczyna uciążliwych objawów. Są to m.in. ograniczenie pola widzenia, nawracające bóle głowy, uczucie ciężkości powiek. Dolegliwości te utrudniają codzienną aktywność i obniżają komfort życia. Dlatego do blefaroplastyki istnieją także wskazania medyczne.

Jak wygląda zabieg blefaroplastyki?

Blefaroplastyka trwa około 45 minut na jedno oko. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Rzadziej korzystamy z krótkotrwałego dożylnego znieczulenia ogólnego. Gdy Pacjent jest już znieczulony, a miejsce zabiegowe przygotowane, lekarz przystępuje do pracy. Wykonuje precyzyjne nacięcie przechodzące przez ustalone wcześniej punkty. Następnie wycina nadmiar skóry i przepukliny tłuszczowe. Blefaroplastyka kończy się założeniem szwów i opatrunku. Pacjent może wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu.

Czy po blefaroplastyce zostają blizny?

Po blefaroplastyce pozostają małe blizny. Są one niewidoczne, ponieważ przebiegają w naturalnych bruzdach. Chciałabym jednak zaznaczyć, że na prawidłowe gojenie się rany pozabiegowej – a tym samym wygląd blizny – ogromny wpływ ma ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza.

Czy blefaroplastyka usuwa zmarszczki wokół oczu?

Nie. Zmarszczki wokół oczu powstają na skutek aktywności mięśni mimicznych oraz utraty jędrności i elastyczności skóry. Blefaroplastyka nie powoduje ich zmniejszenia lub usunięcia. Do tego przeznaczone są inne zabiegi medycyny estetycznej. Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie jest po blefaroplastyce zakazany.

Jak długo utrzymuje się efekt blefaroplastyki?

Niewątpliwą zaletą jest to, że efekty blefaroplastyki są długotrwałe. Mogą się utrzymywać nawet kilkanaście lat. Zwykle jest to około 10 lat. Ostateczny rezultat jest widoczny po około 3 miesiącach.

Wielu Pacjentów zastanawia się, czy blefaroplastyka jest bezpieczna?

Blefaroplastyka wykonywana przez doświadczonego specjalistę i po wykluczeniu przeciwwskazań jest uznawana za zabieg wysoce bezpieczny, pod warunkiem, że pacjent stosuje się do zaleceń pooperacyjnych lekarza. Powikłania zdarzają się rzadko. Należą do nich m.in. infekcje, zapalenie tkanek oczodołu, bliznowiec, krwiak. Pacjenci, którzy korzystają z usług specjalistów, nie mają się czego obawiać.

Konsultacja z lekarzem medycyny estetycznej jest zupełnie bezpłatna, jeśli podczas wizyty od razu zdecydujesz się na omawiany zabieg.

Aby zarezerwować termin — zadzwoń:
42 208 10 01
603 474 090

Jakie są przeciwwskazania do blefaroplastyki?

Blefaroplastyki nie wykonujemy u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Do przeciwwskazań zaliczamy także ciężkie choroby ogólnoustrojowe, zbyt wysokie i nieuregulowane ciśnienie tętnicze krwi, niedokrwistość, skazy naczyniowe. Zabieg nie zostanie przeprowadzony, jeżeli występują zmiany skórne lub infekcje skóry wokół powiek.

Jak długo trwa rekonwalescencja po plastyce powiek?

Rekonwalescencja po blefaroplastyce trwa do 2–4 tygodni. Jest to czas, w którym goją się tkanki, znikają opuchlizna i zasinienie. Zalecane jest, aby odpoczywać i unikać intensywnego wysiłku fizycznego.

Czego jeszcze nie wolno robić po blefaroplastyce?

W czasie rekonwalescencji (trwa do 2–4 tygodni) oprócz ograniczenia wysiłku fizycznego nie należy także korzystać z sauny, basenu, gorących kąpieli oraz opalać się. Nie możemy całkowicie uniknąć ekspozycji na światło słoneczne, dlatego moim Pacjentom zalecam ochronę oczu poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Zabronione jest dotykanie okolicy pozabiegowej rękami oraz pocieranie i drapanie oczu.

Jak dbać o powieki po blefaroplastyce?

Przede wszystkim przestrzegać zaleceń lekarza, które są przekazywane bezpośrednio po zabiegu. Konieczne jest stosowanie przepisanych maści, ponieważ zapobiegają one zainfekowaniu rany. Ważne jest także dbanie o higienę skóry wokół oczu. Moim Pacjentom zalecam schładzanie miejsca pozabiegowego – np. specjalnymi torebkami z żelem, które mrozi się w zamrażarce. Bardzo ważne, aby owinąć je gazą przed przyłożeniem do skóry. W przeciwnym razie może dojść do odmrożenia. Istotną kwestią jest także stosowanie kremów z filtrem UV na twarz.

Ile razy można zrobić blefaroplastykę?

Jeżeli istnieją do tego wskazania, blefaroplastykę można powtórzyć. O takiej możliwości zawsze decyduje lekarz w trakcie konsultacji. Przyjmuje się, że plastykę powiek wykonuje się nie częściej niż 2 razy w życiu.

Jak przygotować się do blefaroplastyki?

Przygotowania do blefaroplastyki obejmują konsultację lekarską i wykonanie zleconych badań laboratoryjnych. Są to m.in. morfologia krwi, parametry krzepnięcia krwi, OB. Osoby przyjmujące leki zmniejszające krzepliwość krwi, powinny skonsultować z lekarzem ich odstawienie. W dniu zabiegu należy umyć twarz. Trzeba zrezygnować z nakładania kremów i innych kosmetyków na okolicę oka.

Ile kosztuje blefaroplastyka?

Koszt blefaroplastyki waha się od 4500 do 6500 złotych. Zależy on głównie od stopnia zaawansowania problemu. Zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacją lekarską. Aktualna cena korekcji powiek dostępna jest w naszym cenniku.

Czy warto zrobić blefaroplastykę?

W wielu przypadkach opadające powieki to nie tylko problem estetyczny. Defekt ma realny wpływ na obniżenie komfortu życia. Jedynym sposobem na jego eliminację jest blefaroplastyka. Dlatego zawsze będę podkreślać, że – jeżeli istnieją do tego wskazania – warto wykonać plastykę powiek. Zabieg jest małoinwazyjny, ma niskie ryzyko powikłań, rekonwalescencja jest krótka, a sam efekt kosmetyczny jest bardzo zadowalający.
lek. Martyna Buchalska (Gabryjelska) medycyna estetyczna
Wpis przygotowany we współpracy z lekarzem Agnieszką Moll. dr n. med. Agnieszka Moll jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Odbyła staż specjalizacyjny w zakresie okulistyki w Klinice Chorób Oczu UM w Łodzi i Studia Doktoranckie w Klinice Okulistyki Dziecięcej Katedry Pediatrii Zabiegowej UM w Łodzi. W Klinice Satinell wykonuje zabieg blefaroplastyki, czyli korektę powiek górnych, który cieszy się ogromnym uznaniem wśród pacjentek.
Cena blefaroplastyki w Łodzi 

Korekcja powiek (blefaroplastyka)

Rodzaj zabiegu Cena
konsultacja przed blefaroplastyką 200 zł
blefaroplastyka – korekcja powiek górnych 4500 zł
blefaroplastyka – korekcja powiek dolnych 5500 zł

Umów się na konsultację

42 208 10 01

603 474 090

klinika@satinell.pl